To naprawdę bardzo wygodny model z super przyczepnością. Buty Chiruca Dynamic Force GTX”sprawdziły się zarówno w błocie, jak i na śnieżnych podejściach. W obu przypadkach czułem się w nich pewnie.

 

Dynamic Force to flagowy model hiszpańskiej marki Chiruca. Oryginalnie funkcjonował pod nazwą Dynamic Jubilee, który pojawił się na rynku w 2017 roku na 20-lecie obecności marki w Polsce. Sprawdził się jednak na tyle, że na stałe wprowadzono go do oferty, ale już bez okolicznościowego piktogramu na cholewce.

 

Budowa - Chiruca Dynamic Force GTX

Cholewka buta wykonana jest z nubuku. Cały przód buta zbudowano z jednego płata skóry aż do kostki, gdzie łączy się z zapiętkiem. Dla lepszej odporności przed wodą nubuk powleczony jest warstwą Scotchgard 3M. W stosunku do wcześniejszych wersji czubek buta dodatkowo wzmocniono sztywną, mocną gumą. Chroni w ten sposób skórę przed uszkodzeniami po uderzeniach w skały, pnie czy zmrożony śnieg. Kołnierz cholewki oraz elementy języka wykonane są z Cordury. We wnętrzu buta zastosowano znaną i cenioną membranę GORE-TEX®, która chroni przed wodą przy równoczesnym odprowadzaniu potu na zewnątrz obuwia.

 

Buty Chiruca Dynamic Force GTX, fot. Grzegorz Stodolny

 

Podeszwa wykonana jest z Vibramu Fusion CNR. Gwarantuje on świetną przyczepność oraz wygodę stopy, dzięki amortyzacji wstrząsów. Podeszwa jest również dość elastyczna, co pomaga w poruszaniu się w nierównym terenie.

 

Funkcjonalność - Chiruca Dynamic Force GTX

Od pierwszego momentu na nogach czułem, że buty świetnie leżą. Bardzo dobrze trzymają w kostce, nie obcierają łydki. Sprawiały wrażenie dość lekkich (650 g jeden but), z poczuciem odpowiedniego miejsca dla palców i stopy wewnątrz. Pod względem temperatury cały czas czułem komfort, zarówno przy minusowych temperaturach, jak również gdy termometry wskazywały +8 stopni Celsjusza.

 

Wspomniana podeszwa Vibram zaskoczyła mnie przyczepnością, zwłaszcza w terenie błotnisto-lodowym w beskidzkich lasach. Prawdziwa okazała się też deklaracja producenta, że buty dość szybko się czyszczą i naprawdę dobrze trzymają się powierzchni. Bez problemu mogłem przeć do przodu z dzieckiem w nosidle bez obaw o upadek. Bieżnik sprawdził się również na podejściu w zmrożonym śniegu. Podeszwa buta jest jednak trochę zbyt elastyczna do noszenia raków – przy bardzo mocnym zaciągnięciu pasków lekko się wyginała, powodując ucisk w przedniej części stopy. Natomiast raczki są praktycznie niewyczuwalne.

 

Sznurówki wydają mi się trochę zbyt śliskie. Ale zapewne wynika to z faktu, że one również są fabrycznie zaimpregnowane i nie „złapały" jeszcze drogowego kurzu i pyłu, który zwiększa tarcie. Przy tradycyjnym wiązaniu po kilku lub kilkunastu minutach marszu konieczne było ich poprawianie. Natomiast zastosowanie podwójnego wiązania załatwiało sprawę.

 

Chiruca Dynamic Force GTX warte polecenia

Buty Chiruca Dynamic Force GTX to naprawdę bardzo wygodny model z super przyczepnością. Sprawdziły się zarówno w błocie, jak i na śnieżnych podejściach. W obu przypadkach czułem się w nich pewnie. Dobrze zdały egzamin na polskich szlakach.

 

Cena: 899 zł