Jak na obuwie trekkingowe te buty marki Keen są wyjątkowo lekkie, nieprawdopodobnie wręcz wygodne i do tego świetnie oddychające. Będziecie z nich zadowoleni zarówno na błotnistych szlakach w Sudetach, jak i w tatrzańskich skałach.


Z butami to nigdy do końca nie wiadomo, dopóki człowiek nie założy ich na nogi i nie da im w kość/pięty na trasie. W sieci są oczywiście tysiące opinii (nie)zadowolonych użytkowników z jednej strony, z drugiej zapewnienia producenta, że to akurat ten model jest więcej niż doskonały. Nie ma więc innej możliwości jak sprawdzenie buta w boju. Keen Men Targhee III MID WP chrzest w terenie przeszedł doskonale.

 

Buty Keen Men Targhee III MID WP
fot. Szymon Matuszyński


KOMFORT
W tej kwestii testowany model sprawuje się idealnie. Jak na obuwie trekkingowe są wyjątkowo lekkie (386 g wg producenta), nieprawdopodobnie wręcz wygodne i do tego świetnie oddychające. Testy były prowadzone na dość stromych, momentami bardzo śliskich i błotnistych szlakach Gór Kamiennych przy padającym deszczu. Było więc mokro i wilgotno. W takich warunkach najważniejszą rzeczą jest przyczepność i tu buty zdały egzamin na piątkę. Świetna była również amortyzacja, co dawało poczucie „miękkości” buta, szczególnie w trakcie schodzenia bardziej piarżystymi czy stromymi, a nawet skalnymi fragmentami szlaku. W tym przypadku jest to zasługa podeszwy EVA oraz wyjmowanej, dopasowującej się do stopy wkładki.


Przez cały czas testowania również temperatura stopy była odpowiednia, choć zaznaczyć tu trzeba, że na zewnątrz termometry wskazywały ok. 4-5 stopni Celsjusza. W każdym razie po solidnych całodziennych wędrówkach stopy były wypoczęte, po ściągnięciu butów nie miałem problemu z żadnymi obtarciami.


BUDOWA
Buty wykonane są niezwykle starannie, już na pierwszy rzut oka sprawiając wrażenie bardzo wytrzymałych. Wodoodporna skórzana cholewka wyposażona została w warstwę wzmacniającą. W zestawieniu z membraną KEEN.Dry otrzymujemy przewiewność oraz kluczową ochronę przed przemoknięciem.


I do tego wspomniana podeszwa, która gwarantuje przyczepność do różnego rodzaju podłoża – to chyba ze wszystkiego zrobiło na mnie największe wrażenie.

 

FUNKCJONALNOŚĆ I WYTRZYMAŁOŚĆ
Dzięki niezwykle wytrzymałej konstrukcji, trwałości materiałów, ale też lekkości i komfortowi użytkowania, buty z powodzeniem sprawdzą się zarówno na tatrzańskich szlakach latem, jak i jesienią czy nawet w trakcie wczesnej zimy w Sudetach, Bieszczadach czy Beskidach. Mało tego, jest to doskonałe obuwie do realizacji projektów takich jak Główny Szlak Sudecki czy Beskidzki, gdzie najważniejsze parametry i cechy buta to właśnie niewielka waga, wytrzymałość i nieprzemakalność.


Czy można się zatem do czegoś przyczepić? W testowanym modelu do wyboru są tylko trzy kolory. Niestety, wszystkie ciemne, maskujące, jakby przeznaczone dla działających w lesie żołnierzy oddziałów specjalnych. I patrząc na nie subiektywnie z góry - buty są nienaturalnie szerokie „w pasie”. Ale to nie są cechy dla obuwia górskiego najważniejsze. Jeśli chodzi o wygodę na trasie, będziecie zadowoleni.


Cena: 569,95 zł
www.keen.pl