Już się wydawało, że mamy prawdziwy górski hit, przy którym panie na obcasach na Kasprowym Wierchu to nic nie znaczący epizodzik. Nawet turyści żądający w Boże Narodzenie, by TOPR zwiózł ich po zmroku z Morskiego Oka, wydają się ponurym żartem Świętego Mikołaja. Pod koniec października, gdy w górach – a w Tatrach w szczególności – robi się spokojnie, w sieci i w mediach zahuczało. Niedźwiedź ugryzł turystę, który robił sobie z nim selfie! To cud, że żyje! – grzmiały nagłówki popularnych portali internetowych.

 

Przez kilkanaście godzin internety miały używanie. „Idiota, kretyn! Dobrze mu tak! Że penisa mu miś nie odgryzł!” – to tylko najbardziej delikatne komentarze, których tysiące pojawiły się w sieci i to nawet na stronach, które z górami nie mają wiele wspólnego. Wydawało się, że mamy bohatera na miarę łowcy krokodyli. W końcu przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego od lat przestrzegali, że gdy zobaczymy niedźwiedzia, mamy ze spokojem oddalić się. A tu proszę, pan ani myślał się oddalać, tylko podszedł do selfiaka.

 

Nie minęły 24 godziny, a cały misterny plan legł… TPN wydał bowiem oświadczenie, że żadnego selfiaka nie było. Owszem, 72-letniego mężczyzna spotkał niedźwiedzia i to w bliskiej odległości, ale żadnych fotek do rodzinnego albumu sobie nie robił. Po prostu wiał silny wiatr i zwierzę człowieka nie wyczuło. Gdy nagle się spotkali, niedźwiedź uznał, że coś mu grozi i w ramach obrony, ugryzł go w nogę i uciekł. Jedyny błąd mężczyzny polegał na tym, że szedł poza szlakiem.

 

Ale na prostowanie informacji było już za późno. W sieci hasło „niedźwiedź selfie” w wyszukiwarce ma pod koniec października 540 tys. podpowiedzi. Pierwszych kilkaset to Dolina Chochołowska. Zasięgi są niesamowite. Nawet najznamienitszy przyrodnik z TPN nie przebije się teraz z naukowym komunikatem.

 

Na dziś może nam się wydawać, że nic tej sensacyjnej informacji z gór nie przebije. Ale założymy się, że za miesiąc coś wybuchnie?

 

Do zobaczenia na jesiennych szlakach! I naprawdę - niech do głowy nie przyjdzie Wam myśl o robieniu sobie zdjęć z niedźwiedziem, jeśli go tylko zobaczycie.