Nazwa "anorak" wywodzi się z języka grenlandzkiego, bo ten typ kurtki został rozpowszechniony na świecie dzięki polarnikom. W Polsce bardziej znana jest jako… kangurek z uwagi na dużą kieszeń na brzuchu.

 

Helikon-Tex jest polską firmą projektującą nowoczesne i specjalistyczne rozwiązania wysokiej jakości sprzętu i odzieży, m.in. dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Jednym z popularnych w tym roku produktów jest testowana przez nas kurtka anorak.

 

Kurtka Helikon-Tex ANORAK WOODSMAN
fot. Michał Parwa

 

BUDOWA

Przód i rękawy wykonane są z tkaniny DuraCanvas®, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i nie podda się gałęziom lub krzewom, zarastającym mało uczęszczane szlaki, np. w Beskidach. Kangurka możemy bez obaw założyć na wieczorne ognisko, ponieważ materiał odporny jest na iskry, co przetestowaliśmy podczas redakcyjnego na Maciejowej.

Na plecach zastosowano tkaninę StormStretch®, która zapewnia oddychalność, a dzięki rozciągliwości swobodę ruchów. Obydwa materiały świetnie chronią przed wiatrem. Dzięki temu, że kurtka nie ma standardowego zamka z przodu (krótki suwak pod szyją chroniony wewnętrzną patką) osłania nas skutecznie od wiatru, o czym przekonaliśmy się m.in. w słowackich Tatrach Wysokich. Jedynym minusem są pewne problemy z nieprzemakalnością. Przy silniejszym deszczu nie dała rady, są więc dwa spsosoby na poradzenie sobie z tym problemem - dodatkowa warstwa ochronna pod ręką lub zabezpieczenie kurtki woskiem.

Na przedzie znajduje się duża kieszeń z dostępem od góry, a w niej kilka przegródek. Jest też oczko do przypięcia ważnych przedmiotów, takich jak klucze oraz otwór na przewód do słuchawek czy powerbanka. Po bokach tej kieszeni są zamki prowadzące do niezależnej, przelotowej kieszeni, która oddzielona jest od ciała siateczką. Możemy do niej schować i ogrzać dłonie.

 

KOMFORT

Rozpinane aż do pach dwukierunkowe zamki po bokach kurtki umożliwiają jej łatwiejsze zakładanie i zdejmowanie. Dzięki nim możemy regulować komfort termiczny, a także ułatwić sobie dostęp do przytroczonego w pasie wyposażenia czy dojścia do kieszeni wewnętrznych warstw ubioru. Na dole zamków znajdziemy napy chroniące je przed rozpinaniem.

Dół kurtki wyposażony jest w ściągacz, który możemy dowolnie regulować. Do swoich potrzeb dopasujemy również rękawy, na końcach których umieszczone są rzepy. Kaptur z usztywnionym daszkiem posiada trzypunktową regulację. Przedłużony krój pleców pozwala zachować komfort podczas schylania.

 

FUNKCJONALNOŚĆ

Anorak Woodsman jest lekką (około 800g) oraz małą po spakowaniu outdorową kurtką, która doskonale sprawdzi się nie tylko na szlaku, ale również w trakcie obozowania czy bushcraftu. Przednia kieszeń jest na tyle duża, że bez trudu schowamy tam np. mapę, sprzęt do nawigacji, przekąskę lub kilka drobiazgów przydatnych na kempingu. Nie będziecie produktem rozczarowani.

 

Cena: 369,00 zł

http://www.helikon-tex.com