Zacznę nietypowo. To będzie krótka opowieść o tym, dlaczego wysokie górskie buty nie nadają się na asfaltowe szlaki. A wszystko w cieniu znanej i popularnej Śnieżki, ale po sąsiedniej, czeskiej stronie.

 

Tym razem nasz weekendowy wybór padł na dość niestandardową, jak na Polaków, trasę. Postanowiliśmy zwiedzić czeską część Karkonoszy, która popularna jest przede wszystkim wśród niemieckich turystów i czeskich rodzin z dziećmi.

 

Czeskie Karkonosze, widok w kierunku doliny Białej Łaby
fot. Daniel Koszela

 

Jako punkt startowy wybraliśmy kurort Pec pod Śnieżką (czes. Pec pod Sněžkou, ok. 770 m n.p.m.). Jest to odpowiednik naszego Karpacza, jednak dużo mniejszy. Miejscowość ta słynie głównie z tego, że z jej centrum startuje kolejka gondolowa na sam szczyt Śnieżki (Sněžka, 1603 m n.p.m.). Jest to główny powód, dla którego większość turystów odwiedza to miejsce. Moim zdaniem niesłusznie. Warto otworzyć mapę i wyszukać szlaki, dzięki którym można przyjemnie spędzić choćby jeden dzień.

 

Czeskie Karkonosze, schronisko Luční Bouda
fot. Daniel Koszela

 

Samochód zostawiamy na parkingu w centrum miasta. Wchodzimy na czerwony szlak, który początkowo prowadzi asfaltową drogą. Powoli zdobywamy wysokość, przechodząc przez trawiaste pagórki z letniskowymi domkami. Taki domek w Karkonoszach to spełnienie marzeń wielu z nas. Pytanie tylko, czy zimą też?

 

Czeskie Karkonosze, kładka na Równi pod Śnieżką
fot. Rafał Kotylak

 

Asfalt szybko się kończy i wchodzimy na leśną zacienioną drogę. Po drodze mijamy kapliczkę z dosyć ciekawą rzeźbą. Jesteśmy zaintrygowani. Jak się okazuje, to Kapliczka Kolumnowa (Sloupová Kaplička). Została zbudowana przez miejscowych na trasie z Pecu pod Śnieżką do Zielonego Dołu (Zelený Důl) w 1834 roku. Z czasem zaniedbywana, ostatecznie została zniszczona. Na szczęście dzięki inicjatywie lokalnego kowala Libora Hurdy 17 lat temu została odrestaurowana, a obok niej stanął stalowy posąg pielgrzyma, przy którym wszyscy chętnie się teraz fotografują. Przyznam się, że każde z nas również ma zdjęcie z oryginalnym pielgrzymem.

 

Czeskie Karkonosze, kapliczka kolumnowa z 1834r, obok posąg pielgrzyma
fot. Joanna Waryszak