Andrzej Bargiel zapisał się w historii światowego himalaizmu i skialpinizmu – jako pierwszy człowiek wspiął się na Mount Everest i zjechał z niego na nartach bez tlenu.
Informacja Prasowa
Andrzej Bargiel zapisał się w historii światowego himalaizmu i skialpinizmu – jako pierwszy człowiek wspiął się na Mount Everest i zjechał z niego na nartach bez tlenu.
Polski skialpinista Andrzej Bargiel dokonał niemożliwego! Jako pierwszy człowiek na świecie wszedł na Mount Everest (8849 m n.p.m.) i zjechał z jego wierzchołka na nartach do wysokości bazy (ok. 5364 m n.p.m.) bez wspomagania tlenem. To przełomowy moment w światowym skialpinizmie.

Andrzej rozpoczął kluczową fazę ataku szczytowego z obozu czwartego, położonego na wysokości ok. 7900 m n.p.m. [...] Bargiel na szczycie spędził zaledwie kilka minut, po czym przypiął narty i rozpoczął historyczny zjazd, ścigając się z zachodzącym słońcem.

Ten wyjątkowy wyczyn możemy podziwiać za sprawą opublikowanego niedawno filmu. Zdecydowanie warto!
Organizm ludzki powyżej 8000 m n.p.m. walczy o każdy oddech – a Bargiel dokonał tego bez dodatkowego tlenu. [...] Brat Andrzeja, Bartek Bargiel, operował dronem, wspierając nawigację w trudnym terenie.

Plany zjazdu pojawiły się już kilka lat temu. Wyprawa z 2019 roku została przerwana przez groźny serak, a w 2022 roku zatrzymała ją śnieżyca. Dopiero trzecie podejście zakończyło się sukcesem.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze opinie