Buty Chiruca Panticosa GTX

Odpowiednio dobrany but w górach to element wpływający zarówno na bezpieczeństwo, ale także na poczucie przyjemności w drodze na upragnione szczyty. Chiruca Panticosa GTX zdaje egzamin i sprosta wymaganiom niejednej wielbicielki górskich klimatów.

Testowany model damskich butów górskich należy do linii Chiruca Hiking. Wykorzystano w nim sprawdzoną konstrukcję buta, która wraz z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów ma, według hiszpańskiego producenta, zapewniać komfort i przyjemność w podróży.

Budowa

Cholewka buta składa się z hydrofobowego nubuku oraz wstawek z Cordury®. Przód buta wykonany jest z jednego kawałka skóry. Dopiero w okolicy pięty mamy szycie z wytrzymałą tkaniną. Obszerny język daje poczucie miękkości i dobrze chroni przód golenia. Model produkowany jest w dwóch kolorach, co z pewnością ma znaczenie dla użytkowniczek. Na polskim rynku dostępne są buty w kolorze szarym z fioletowymi wstawkami oraz w klasycznym kolorze ciemnej skóry. Dużym atutem produktu jest solidna wkładka. Model, jak nazwa wskazuje, wyposażony jest w membranę Gore-Tex® Performance Comfort.

Dwuwarstwowa poliuretanowa podeszwa NG Xtra, sprawia, że nawet podczas całodniowych wycieczek but pracuje na naszą korzyść. Wewnętrzna warstwa podeszwy amortyzuje każdy krok. Natomiast spodnia warstwa charakteryzuje się wysoką przyczepnością oraz odpornością na ścieranie. Gumowy otok jest niski. W warunkach zimowych but nie posiada mocowań do raków automatycznych, zatem należy stosować raki koszykowe.

Funkcjonalność

Pierwsze wrażenie po ubraniu buta to lekkość na stopie, co przy planowaniu długich trekkingów ma niebagatelne znaczenie. Kobiety z wysokim podbiciem czy szeroką stopą nie powinny narzekać na komfort. Przechodzenie przez potoki, mokrą trawę, czy śnieg nie są dla tych butów większym wyzwaniem. Membrana świetnie się sprawdza, a oddychalność nawet w letnie dni jest satysfakcjonująca. Do plusów produktu należy zaliczyć bardzo dobrą przyczepność na mokrych skałach (granit, a nawet wapień). Kolejnym atutem butów jest dobrze zaprojektowany bieżnik, który nie łapie błota i kamieni.

Niestety, zmorą butów marki Chiruca są rozwiązujące się sznurowadła. Są zbyt śliskie i nawet po mocnym związaniu po kilkunastu minutach luzują się. Konsekwencja tego jest taka - choć to zależy od stylu chodu - że do środka buta wpadają drobne kamyki. A tego chyba nikt nie lubi. Remedium na to nie musi być zmiana sznurówek. Polecam wiązanie z wykorzystaniem węzła Iana lub, jak kto woli, podwójnej kokardy.

Podsumowanie

Chiruca Panticosa GTX z pewnością sprawdzi się w różnych warunkach nawet w zimie. Lekkość, przyczepność i dobra membrana to mocne strony produktu. Po uporaniu się z niesfornymi sznurówkami, można przyznać rację producentowi. Buty spełniają stawiane im wymagania wszechstronności, a nazwa pochodząca od hiszpańskiej gminy u stóp Pirenejów, dobrze charakteryzuje ten model. Sprawdzi się zarówno w beskidzkich błotach, a także na alpejskich graniach.

 

Cena: 599 zł

chiruca.pl