Reklama

Pilatus w Szwajcarii – jesienno-zimowe atrakcje i szlaki


Góra Pilatus to miejsce wyjątkowe o każdej porze roku, ale prawdziwa magia dzieje się tu jesienią i zimą, gdy złote lasy ustępują miejsca ośnieżonym szczytom. Na Górze Smoka nad Lucerną jest wtedy o wiele spokojniej niż latem. Dlatego właśnie teraz warto zajrzeć do cichego świata bajecznych, alpejskich widoków.


 

Złota jesień i biała zimowa magia: wyjątkowy Pilatus w Szwajcarii

 

Pilatus znajduje się w centralnej części Szwajcarii nad Jeziorem Czterech Kantonów (Lake Lucerne Region). Wielu błędnie uważa, że nazwa wzięła się od samego Poncjusza Piłata, który według legendy miał zostać pochowany w jednym ze stawów w partii szczytowej. Nękany sumieniem w każdy Wielki Piątek wstaje on z bagnistego stawu, by obmyć w nim ręce i błąkać się po masywie. Podanie było żywe do tego stopnia, że aż do XVI w. wejście na szczyt było zabronione, by nie zakłócać spokoju Piłata. Zmieniono nawet nazwę góry z Fräkmünt (Potrzaskana Góra) na Pilatus. W 1555 roku za zgodą burmistrza Lucerny górę zdobył przyrodnik Konrad Gesner. Wtedy też została poświęcona, co miało zdjąć z niej klątwę. 

Inna znana legenda mówi o tym, że góra była zamieszkiwana przez smoki. Pewnego letniego dnia 1421 roku wielki smok miał upuścić z góry zakrzepłą krew. Widział to jeden z chłopów, który ze strachu zemdlał. Gdy się obudził, znalazł obok Smoczy Kamień. W XVI w. uznano oficjalnie, że ma on właściwości lecznicze. Tak naprawdę nie jest znane jego pochodzenie, ale skałę można oglądać w Natur-Museum w Lucernie. Wiele wskazuje na to, że jest fragmentem meteorytu. Natomiast do dziś na Pilatusa mówi się Góra Smoka. Pomijając legendy, nazwa prawdopodobnie wywodzi się od góry w czapie (chmur), co po łacinie brzmi Mons Pileatus.

 

Najbardziej stroma kolejka na świecie

 

Jesienią lasy wokół góry zmieniają się w ocean barw złota, czerwieni i pomarańczy. Przejrzyste jesienne powietrze pozwala dostrzec imponujące widoki sięgające daleko poza Alpy, dlatego fotografowie i miłośnicy gór oraz przyrody będą zadowoleni.  

Jedną z największych atrakcji jest Golden Round Trip (Złoty objazd). Najpierw płyniemy statkiem po Jeziorze Czterech Kantonów. Później w Alpnachstad wsiadamy do najbardziej stromej kolei zębatej na świecie. Nachylenie torów Pilatusbahn dochodzi aż do 48 proc., a odległość między stacją dolną a górną wynosi 4,6 km. Kolejka jedzie wolno (ok. 9-10 km/h) i podróż zajmuje 40 minut. Jest więc sporo czasu, by nacieszyć oczy widokami. Aż trudno uwierzyć, że kolejka została otwarta już w czerwcu 1889 roku. 

W tej opcji zjeżdżamy kolejką linową Dragon Ride z przesiadką na stacji Fräkmüntegg, gdzie wsiadamy do panoramicznej gondoli do Kriens. Trzeba jednak pamiętać, że statki pływają od połowy maja do połowy października. Natomiast kolejka zębata kursuje do 16 listopada. Zimą na Pilatusa wjedziemy tylko gondolką z Kriens (10 minut od Lucerny), a ze stacji pośredniej kolejką linową Dragon Ride.

 

Raj dla wędrowców

 

Pilatus oferuje wiele tras dla miłośników trekkingu.  Popularna jest m.in. łatwa panoramiczna trasa do Tomlishorn (2132 m n.p.m.), najwyższego punktu góry. Większym wyzwaniem jest wejście na Pilatus-Kulm z doliny Eigenthal lub krótsza trasa z wykorzystaniem kolejek gondolowych do stacji pośrednich Fräkmüntegg lub Aemsigen. Przy odrobinie szczęścia, można tu dostrzec dzikie kozice lub koziorożce. 

Zimą dostępne są trzy oznakowane trasy do wędrówek w rakietach śnieżnych i zjazdów na sankach między Krienseregg i Fräkmüntegg. Tor sanczekowy liczący 1350metrów jest najdłuższym w Szwajcarii. Sprzęt można wypożyczyć na miejscu. Zimowe spacery przed imponującą ścianą Pilatusa to idealny sposób na odpoczynek, ucieczkę od codziennego stresu, bliski kontakt z naturą i spokojem w wyjątkowej szwajcarskiej, alpejskiej scenerii.

 

Jarmark bożonarodzeniowy na wysokościach

 

Jesienią turystów na Pilatusa przyciąga najwyżej położony jarmark bożonarodzeniowy w Europie. W tym roku zaplanowano go od 14 do 16 listopada. Na gości czekać będzie ponad 40 stoisk z produktami, rękodziełem i jedzeniem, które wprowadzą wszystkich w świąteczny nastrój. Co roku największą popularnością cieszy się grzane wino i gorąca czekolada, a także alpejskie, świąteczne ponczo. Klimatycznie przystrojoną galerię panoramiczną będzie można podziwiać aż do Nowego Roku. 

Z Pilatusa rozciągają się spektakularne widoki na 73 szczyty górskie i piękne Jezioro Czterech Kantonów – zarówno z ciepłego, osłoniętego panoramicznego tarasu, gdzie w barze Ibex serwowane są gorące napoje, jak i na zewnątrz – w autentycznym alpejskim otoczeniu, gdzie można zaczerpnąć rześkiego, świeżego powietrza.

 

 

Materiał promocyjny

Aplikacja magazynnaszczycie.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.


Aplikacja na Androida Aplikacja na IOS

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Aktualizacja: 15/12/2025 11:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo magazynnaszczycie.pl




Reklama
Wróć do